Mróz, głód i śmierć. Bo to przecież "tylko kozy"...

Tak w skrócie opisać można trudną i długą interwencję, którą przeprowadziliśmy w gminie Tarczyn. Wspólnie z Fundacja Zielony Pies walczyliśmy o uratowanie stada kóz, które pozostawione zostało samo sobie na pewną śmierć, kiedy parę miesięcy temu jego właściciel - mocno starszy człowiek - trafił do szpitala.

Zwierzętami miał opiekować się inny mężczyzna, który jednak nie traktował tego zobowiązania poważnie. Jak sam przyznał podczas naszej interwencji, nie wchodził nawet na teren wybiegu kóz a tylko wrzucał jedzenie przez płot... Jedzenia najwyraźniej też było zdecydowanie za mało, bo kozy były ewidentnie wygłodniałe - obgryzały drzewa i deski (!) a sam widok warzyw sprawiał, że walczyły między sobą.

Kiedy wspólnie z lekarzem weterynarii weszliśmy na teren posesji, w zimnej stodole służacej kozom za schronienie znaleźliśmy martwe kozie noworodki oraz zwłoki jednego dorosłego kozła - w sumie aż 7 martwych zwierząt...! 

Między stosami desek zobaczyliśmy coś, co najbardziej nami wstrząsnęło. Do zwłok nowonarodoznego martwego koźlątka przytulone było drugie - jeszcze żywe, trzesace się z zimna... Maluchy musiały urodzić się w nocy, kiedy trzymał silny mróz. Musieliśmy od razu umieścić koźlątko w ciepłym samochodzie i szybko myśleć o dołączeniu do niego matki, bez której pokarmu by nie przeżyło.

Wiedzieliśmy już, że to będzie bardzo trudna interwencja, bo życie tych zwierząt było poważnie zagrożone.

Kozy były bardzo zaniedbane - miały kulawizny, przełysienia a jedna z nich ogromną ranę na wymieniu. Kozy udało nam się odebrać w sobotę, po długiej i trudnej łapance. Trafiły do Schronisko w Korabiewicach Viva, które cudem z dnia na dzień znalazło dla nich miejsce!

Za znęcanie nad kozami odpowie opiekun, który jak wszystko wskazuje, przez wiele miesięcy skrajnie zaniedbywał te zwierzęta i wiele z nich, poprzez swoje zaniedbanie, doprowadził do śmierci.

Dziękujemy Fundacji Zielony Pies za sprawną współpracę i doktor Ani, która po raz kolejny pomogła nam w interwencji nie biorąc za to ani grosza

Jeśli podoba Ci się to, co robimy - wesprzyj prowadzenie interwencji i ratuj z nami kolejne zwierzęta!

Przekaż nam swój 1% i pomóż ratować zwierzęta!
nazwa OPP: Fundacja Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt Viva!
KRS: 0000135274
Cel szczegółowy: INTERWENCJE

Rozlicz się za pomocą Programu

Wyślij SMS o treści: INTERWENCJE
na numer: 73601 - koszt SMS: 3 zł
na numer: 76567 - koszt SMS: 6 zł
(Podane ceny są cenami netto i nie zawierają 23% vatu.)

PayPal: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Lub wspomóż wpłatą na konto:
36 2030 0045 1110 0000 0255 7250
Fundacja Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt Viva!
ul. Kawęczyńska 16 lok 39, 03-772 Warszawa
Tytułem: INTERWENCJE
SWIFT: PPABPLPK